Jak przygotować rower do zimy?

Niestety idą zimne i mniej przyjemne dni. I to nie tylko dla nas samych, ale również dla naszego roweru. W okresie jesienno- zimowym nasz pojazd jest wystawiony na ciężką próbę. Woda, błoto pośniegowe, sól to wszystko czynniki destrukcyjnie wpływające na nasz rower. Przygotowanie roweru na zimę nie przedstawia sporych problemów i nie jest bardzo kosztowne. Problem polega jednak na tym, że podczas tej pory roku wszystkie części niszczą się dużo bardziej. Nie warto więc na ten okres zakładać bardzo drogich komponentów bo spowodują one tylko ogołocenie naszej kieszeni.

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić dla siebie i naszego roweru to kupienie błotników. Ochronią one nas i rower w znacznym stopniu przed wpływem wody, błota i soli. Najlepiej zamontować długie pełne błotniki. Niestety ich montaż i demontaż jest pracochłonny, ale się opłaca .

Możemy podczas zimy używać opon z kolcami. Przydadzą się one jednak tylko na lodzie i bardzo mocno ubitym śniegu. W innym przypadku lepiej sprawdzą się normalne opony z wyraźnym agresywnym bieżnikiem. Dla zwiększenia przyczepności możemy napompować je mniejszym ciśnieniem niż zwykle.

Bardzo ważną rzeczą jest dbanie o stan klocków i okładzin hamulcowych. Zużywają się one w tych trudnych warunkach bardzo szybko. Szczególnie dotyczy to klocków w hamulcach V-break.

Innym ważnym elementem narażonym na destrukcyjne działanie wody i soli jest łańcuch. Należy go po każdej wycieczce wyczyścić i nasmarować. W zimie powinniśmy stosować gęste oleje do smarowania, które są bardziej odporne na wymycie przez wodę.

Musimy również częściej sprawdzać stan pancerzy i linek. Woda i błoto potrafią skutecznie unieruchomić zarówno hamulce jak i przerzutki. Tam gdzie to tylko możliwe rozsądnie jest zastosować pancerz w jednym kawałku na całej długości. Zapobiegnie to dostawaniu się brudu do jego wnętrza.

Równie ważne obok przygotowania roweru do zimy jest miejsce, w którym będzie on przechowywany. Idealne warunki do przechowywania roweru to suche i ciepłe pomieszczenie jak choćby domowa piwnica. Zabójstwem dla roweru zimą jest natomiast balkon.

Pamiętajcie, że po intensywnie jeżdżonej zimie należy poddać rower kompletnemu przeglądowi oraz rozebrać i wyczyścić wszystkie elementy.