Rama rowerowa – jaki rozmiar wybrać?

Na dobranie rozmiaru ramy trzeba poświęcić sporo czasu i uwagi. Główna zasada przyjmuje, że pomiędzy kroczem, a górną rurą ramy powinno znaleźć się około 10 cm przestrzeni. Maksymalny rozmiar ramy to taki, który zapewni nam odpowiedni dystans pomiędzy górną rurą ramy a kroczem. Pozwoli to na bezpieczne zeskoczenie z roweru w krytycznym momencie bez nieprzyjemnych konsekwencji.

Ale wysokość roweru to nie jedyne kryterium jakie musimy wziąć pod uwagę. Ważna jest także długość całego roweru. Składa się na nią: długość rury górnej, wspornika kierownicy jak również położenie siodła.

Istotne jest także to, jaki typ roweru zamierzamy kupić. Podstawowe grupy to :

  • MTB Górskie
  • Rowery trekkingowe
  • Rowery szosowe

Większość producentów podaje rozmiar ramy w calach. Jeśli chcemy przeliczyć tę wartość na centymetry musimy przyjąć, że 1 cal = 2,54cm. Można także spotkać rozmiary podane literami :

  • S – Small – mały
  • M – Medium – średni
  • L- Large – duży
  • XL – eXtraLarge – bardzo duży

Rama dla kobiety, rama dla mężczyzny

Należy również zwrócić uwagę na różnice w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn. Kobieta przy tym samym wzroście co mężczyzna posiada nieco inne proporcje budowy ciała – dłuższe nogi i krótszy tułów, dlatego rower należy dobrać tak, aby górna rura ramy była krótsza niż w rowerze dla mężczyzny. Większość producentów chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom kobiet produkuje rowery specjalnie dla nich zaprojektowane.

Jednak wszystkie te zasady nie dadzą nam jednoznacznej odpowiedzi jaką wielkość ramy wybrać. Proponujemy wybrać się do profesjonalnego sklepu rowerowego i po prostu mierzyć, porównywać z większym, mniejszym rozmiarem i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

W naszych sklepach każdy klient może liczyć na fachową pomoc i poradę w doborze konkretnego roweru. Ze względu na wieloletnie doświadczenie potrafimy doradzić zarówno amatorom jak i zawodowcom w każdej grupie wiekowej.

Serdecznie zapraszamy.