Jak dbać o rower?

W skrócie przedstawiamy 4 porady:

  • przed każdą jazdą sprawdzić stan techniczny podstawowych elementów tzn.,kół, kierownicy, pedałów, hamulców i elementów napędu
  • po każdej jeździe w trudnych warunkach myć rower
  • co 50 do 100 km wyczyścić i nasmarować napęd, sprawdzić ramę czy nie ma pęknięć
  • raz w sezonie oddać rower na pełny przegląd ze smarowaniem wszystkich elementów ruchomych

Najczęstszą przyczyną niesprawnie działającego napędu w rowerze jest zwykłe zabrudzenie. Łańcuch jest elementem, który pracuje w skrajnie niekorzystnych warunkach, toteż wymaga szczególnego traktowania.

Najintensywniejsze zużycie łańcucha powodowane jest piaskiem i pyłem przylepiającym się do jego lepkiej powierzchni i wędrującym wraz ze smarem do jego wewnętrznych elementów. Dlatego zaleca się myć łańcuch wodą lub środkami do tego przeznaczonymi dostępnymi w dobrych sklepach rowerowych. Po wymyciu i osuszeniu należy zakonserwować go preparatami przeznaczonymi do tego celu. Pamiętać przy tym należy o umiarkowanym dozowaniu smarów ponieważ zbyt obficie nasmarowany łańcuch będzie bardziej narażony na zabrudzenie. Ważną sprawą jest czyszczenie całego napędu zaczynając od łańcucha poprzez zębatki przednie i tylne kończąc na kółeczkach przerzutki.

Gwarancją sprawnie działającego sprzętu jest prawidłowe dbanie o stan techniczny. W razie pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie odwiedzić zaprzyjaźniony serwis i oddać rower do przeglądu.